Pojmem akvizice (původem z latiny) označujeme přírůstek, tj. nově získaný předmět, věc nebo i osobu. V obecné rovině je používán i pro označení činnosti, při které se osobním vyhledáváním získávají zákazníci.
V ekonomické terminologii je pojem akvizice používán zejména pro označení koupě určitého obchodního závodu jiným subjektem.
Za obchodní závod je považován organizovaný soubor jmění, který vytvořil podnikatel a který z jeho vůle slouží k provozování jeho činnosti. Obchodní závod tvoří vše, co zpravidla slouží jeho provozu (§ 502 ObčZ).
Obchodním závodem se tedy rozumí určitý celek sloužící k podnikatelské činnosti v rámci jednoho podnikatelského subjektu. Tvoří jej soubor hmotných, jakož i osobních a nehmotných složek podnikání.
Sestává z:
• | věcí, |
• | majetkových práv (např. právo na využití vynálezu, právo k ochranné známce atd.), |
• | nehmotných práv (obchodní jméno, postavení a pověst na trhu, know-how aj.), |
• | osobních složek (úroveň managementu, struktura, kvalifikace a zkušenost zaměstnanců apod.). |
Ocenění všech těchto složek jako jednoho celku určuje hodnotu obchodního závodu. Obchodní závod může být nejen předmětem prodeje a koupě, může být použit i jako vklad do obchodní korporace a může být i předmětem pachtu.
Smlouvou o prodeji obchodního závodu není dotčena právní subjektivita podnikatele, není ani likvidován jeho obchodní majetek. Dochází pouze ke změně struktury tohoto majetku. Prodejem obchodního závodu tedy vlastní prodávající subjekt nezaniká, získané peněžní prostředky tedy může investovat do nových forem podnikání.
Koupí obchodního závodu nabývá kupující vše, co k závodu jako celku náleží.
Při koupi obchodního závodu jsou tak kupována všechna aktiva i veškeré dluhy, práva i jiné hodnoty, které slouží k podnikání, a které prodávající na základě kupní smlouvy prodává.
Koupě obchodního závodu se v účetnictví kupujícího projevuje stejným způsobem účtování, jako při koupi jiných aktiv. Nejedná se tedy o pořízení dlouhodobého finančního majetku. U prodávajícího pak nejde o prodej podílů, ale o prodej obchodního závodu a předání souboru majetku a závazků evidovaných v účetních hodnotách. Prodávající získává buď peněžní nebo nepeněžní prostředky vyjádřené v kupní ceně. Z rozdílu mezi účetní hodnotou přebíraných aktiv a pasiv a kupní (tržní) cenou vzniká u kupujícího, tj. nabyvatele aktiv i závazků, tzv. oceňovací rozdíl k nabytému majetku (§ 7 odst. 10 Vyhlášky), případně goodwill, jsou-li jednotlivé složky majetku kupujícím individuálně přeceňovány [§ 6 odst. 3 písm. c) Vyhlášky].
Problematika koupě, resp. prodeje obchodního závodu je upravena v bodě 3. ČÚS č. 011.
...Máte zakoupeno předplatné? Zadejte prosím svůj přihlašovací kód a heslo.
Pokud předplatné účetního průvodce MáDáti dosud nemáte, mužete si předplatné rovnou zakoupit.
Používání účetního průvodce MáDáti je zpoplatněno:
Další podmínky:
Nakladatelství Sagit, a. s.
Horní 457/1
700 30 Ostrava-Hrabůvka
IČ: 277 76 981
DIČ: CZ27776981
Registrace: OR KS Ostrava, B 3086
E-mail: it@sagit.cz
Telefon: 596 786 002
www.sagit.cz
© 2024 Nakladatelství Sagit, a. s. Všechna práva vyhrazena.