Na tomto účtu se účtuje o nákladech na běžné opravy a udržování.
Samostatné sledování nákladů na opravy podle jednotlivých druhů, složek dlouhodobého hmotného majetku má význam především u účetních jednotek, kde náklady na opravy tvoří významnou položku v provozním výsledku hospodaření (viz provozní, finanční). Na základě analýzy nákladů na opravy si vytváří účetní jednotka plán oprav hmotného majetku, a pokud se jedná nebo bude jednat o větší opravy, přistupuje i k tvorbě rezerv na tyto opravy.
Na tento účet jsou zachycovány nejen náklady vynaložené na běžné opravy a pravidelnou údržbu majetku ve vlastnictví účetní jednotky, nýbrž i majetku najatého či propachtovaného. V případě tohoto najatého majetku je však nutno přihlédnout i k aspektům souvisejícím, upraveným zejména § 2201 a násl. ObčZ (pro případ nájmu), jakož i § 2332 a násl. ObčZ (v případě pachtu).
Přenechat věc nájemci tak, aby ji mohl užívat k ujednanému nebo obvyklému účelu, je primárně povinností pronajímatele (§ 2205 ObčZ). Běžnou údržbu věci pak provádí (po dobu nájmu) nájemce, ostatní údržbu věci a její nezbytné opravy provádí pronajímatel. Tyto povinnosti však mohou být vzájemně smluvně přeneseny na protistranu (viz § 2207 ObčZ). Obdobně je (vlivem úpravy obsažené v § 2341 ObčZ) nahlíženo i na problematiku pachtu.
Pouze pro úplnost dodejme, v některých případech je rozsah oprav a údržby prováděných nájemcem upraven i zvláštními právními předpisy (např. nařízením vlády č. 308/2015 Sb., o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu).
Pro přiznání daňové účinnosti nákladů vynaložených na opravy nájemcem (či pachtýřem) je tedy nezbytné, aby povinnost opravy byla na něj smluvně přenesena, a tudíž aby byl k opravě smluvně (nejlépe písemně) zavázán. Otázkou související je pak i problematika dopadů nákladů vynaložených na opravy nájemce (pachtýře) do daňových povinností pronajímatele (či propachtovatele) a tedy otázka výše případně vzniklého nepeněžního příjmu (§ 23 odst. 6 ZDP).
Účetní jednotky si mohou na větší opravy majetku (nikoli však již na jeho údržbu) vytvářet rezervy, které jsou podle ZoR daňově uznatelným nákladem (při dodržení zejména ustanovení § 7 ZoR). Tyto rezervy však nemohou vytvářet nájemci či pachtýři majetku (s výjimkou pachtýřů užívajících majetek na základě smlouvy o pachtu obchodního závodu). Podrobnější výklad k této problematice je obsažen u účtů 552 a ...
Máte zakoupeno předplatné? Zadejte prosím svůj přihlašovací kód a heslo.
Pokud předplatné účetního průvodce MáDáti dosud nemáte, mužete si předplatné rovnou zakoupit.
Používání účetního průvodce MáDáti je zpoplatněno:
Další podmínky:
Nakladatelství Sagit, a. s.
Horní 457/1
700 30 Ostrava-Hrabůvka
IČ: 277 76 981
DIČ: CZ27776981
Registrace: OR KS Ostrava, B 3086
E-mail: it@sagit.cz
Telefon: 596 786 002
www.sagit.cz
© 2024 Nakladatelství Sagit, a. s. Všechna práva vyhrazena.